W podróż służbową motocyklem? To możliwe
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
Odbywanie podróży służbowej prywatnym samochodem pracownika jest powszechną praktyką, wobec czego rozliczenie kosztów ponoszonych z tego tytułu przez pracodawcę nie budzi większych wątpliwości. Co do zasady istnieje związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami na zwrot kosztów podróży służbowych odbywanych przez pracowników a przychodami podatnika. Wydatki te są bowiem ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, a więc mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie ogólnych przesłanek wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Należy jednak wskazać, że wydatki związane z podróżą służbową z wykorzystaniem samochodów prywatnych pracowników podlegają limitowaniu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT. Zgodnie z przywołaną regulacją nie uważa się za koszy uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:
∑ w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
∑ w jazdach lokalnych
– w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta